BYLINKY

" Byliny dokážou být strhujícími učiteli a otevřou vám tolik dveří ke studiu, kolik jen budete chtít." Lesley Bremess…A Bůh nám dal všelijakou bylinku…….na každou chorobu jednu……

Rostliny - bylinky patří k člověku od samých počátků. Byly používány s modlitbami, magií, zaříkáním, životosprávou a krystaly. Jejich všechny vlastnosti znali šamani, stejně tak vesnické vědmy a báby bylinkářky. Nejstarší známé písemné důkazy o studiu bylin jsou z doby 5.000 let před Kristem. Po celá staletí byly znalosti o bylinách shromažďovány, předávány dál, rozšiřovány a oprávněně patřily ( a i dnes patří) k bohatství kultury- země.

Možná s nástupem průmyslové revoluce se mnoho z nás rozhodlo, že odpovědnost za své zdraví přenechá panu doktorovi. S každou nemocí pan doktor pomůže….. naordinuje prášky a na nás je jen je poctivě užívat.….a čekat a čekat, nedělat nic než jíst prášky a čekat.
Možná zrovna tahle skutečnost zatlačila všechnu nashromážděnou moudrost do pozadí a my jen nemáme odvahu se k ní opět přihlásit. Možná jsme jen přestali být hrdí na to kdo jsme a odkud pocházíme, na odkaz našich předků. Tělo je naprosto geniální mechanismus, který pokud nemusí bojovat o život v podobě obrany proti umělým náhražkám a umělým látkám, pak má samouzdravovací schopnost. Samozřejmě se může stát, že jeho přirozená obrana bude z nějakého důvodu narušena a pak nejšetrnější pomocnou rukou na cestě k uzdravení je bylinka, protože obsahuje látky, které k celému systému přirozeně patří a ne umělé náhražky a napodobeniny léčivých látek. Tím samozřejmě netvrdím, že bylinka je všemocná. Ale rozhodně je to jedna z velmi šetrných a účinných cest, jak pomoci tělu se bránit. V současné době jsou opět k dostání herbáře, ať už doplněná nebo aktualizovaná vydání starších vydání nebo nově vydané atlasy léčivek s přehledy jejich léčivých vlastností. Nemusíte se jich bát. Je s podivem, že k udržování rovnovážného stavu v organismu nepotřebujete dlouhou řadu bylinek, ale stačí vám pouze omezený počet bylin ( věřte mi nebo ne, ale pro běžné záležitosti vystačíte s 10 nejběžnějšími bylinkami), které s velkou pravděpodobností porostou i v okolí místa, kde žijete. Nemusíte hledat zázračné rostliny z ciziny, stačí se jen porozhlédnou kolem vás……..

Možná ještě malá poznámka na konec. Slovo droga je odvozeno z anglosaského " dregen" nebo-li sušit.


http://www.chovatelka.cz/moderni-zahrada-clanek/lecive-byliny-abecedni-seznam-a-pouziti-74/

Pokud se chcete více seznámit s bylinkami, můžete se zúčastnit kurzů pořádaných každý měsíc na adrese : Čas pro tebe, Žižkova 309/12, České Budějovice. Jeden večer v měsíci. Aktuální přehled termínů kurzů naleznete v sekci akce nebo na stránkách www.casprotebe.cz v sekci akce nebo sekci kalendář akcí.