Meditace


"Nejdůležitější je zjistit, co je to meditace. Ostatní přijde samo. Nemohu vám říci, že musíte udělat meditaci, mohu vám vysvětlit, co to je. Jestli mi porozumíte, budete v meditaci: neexistuje žádné " musíte". Jestli mi neporozumíte, nebudete v meditaci ."

OSHO


Meditace je stav mysli. Je to stav bez myšlenek. Mysl je neustále v pohybu. Myslíte na to, co se vám za celý den stalo, co jste nestihli a chtěli jste stihnout, zabýváte se emocemi, které ve vás vzbudily události každého dne. Plánujete příští den a …..tak to jde každý den jeden za druhým. Ani když spíte si vaše mysl nedá pokoj - sníte. A pokud by všechna tato činnost vaší mysli ustala….pak jste v meditaci. K meditaci nemusíte mít žádnou přesnou polohu ( i když je vhodné zaujmout pohodlnou polohu), nemusíte být ve tmě, na tichém místě….jakákoli činnost - pokud jí děláte automaticky, bezmyšlenkovitě je vlastně meditace.

Proč meditovat? Fyzické tělo přijímá hmotnou potravu. Energetické tělo pak přijímá živoucí energii, které se říká různě : prána, ki, čchi…aj. Tato životodárná energie, která udržuje tělo živé a zdravé k nám přichází ze Slunce, vzduchu a ze Země a přijímáme jí energetickými centry- čakrami. Pokud vznikne na některé čakře blok, ať už působením mentálního nebo emociálního napětí, pak je tok energie přerušen. Meditace vede k vědomému přijímání životodárné energie, odstraňování bloků a napětí k navození uvolnění, klidu a harmonie.ČAKRY


Proč téma čakry? Sama jsem na začátku řekla, že čínskou medicínu nebudu studovat, protože toho nejsem schopná. Ale uvědomuji si, že tělo je na celém světě stejné. Je jedno jestli je to tělo černocha, bělocha, asiata……je stejné a funguje stejně. Asijské kultury už staletí studují z čeho se lidské tělo skládá a jak funguje. Nejen na fyzické úrovni ale i v jiných vibračních polích jako jeden celek. Jejich znalosti o lidském těle jsou tak ohromující, ale pro nás bude pro začátek stačit vědět, že energii přivádíme do těla nebo odvádíme z těla pomocí čaker….vlastně by se dalo říct, že čakry jsou "odpovědné" za energetickou rovnováhu nebo nerovnováhu našeho těla…

Čakry ( čakra v sanskrtu znamená kolo) jsou centra energie v našem těle. Slouží jako přijímací stanice, transformátory a rozdělovače energie různých frekvencí, které pak prostřednictvím energetických drah rozvádí energii do celého těla nebo jí vyzařují do okolí. Počet čaker v těle je poměrně vysoký ( uvádí se až 88 000). Z těchto se uvádí 7 hlavních čaker, které se nacházejí podél vertikální osy těla na jeho přední straně.
Čakry se podobají trychtýřovitým květním kalichům s různým počtem okvětních lístků. Východní tradice je označují jako lotosové květy. Od středové prohlubně květního kalichu vede " stonek" směrem k páteři a spojuje se s ní. Tím jsou všechny čarky spojeny skrze hlavní kanál energie ( u nás mícha). Čakry jsou v neustálém pohybu. U většiny lidí je průměr čaker asi 10 cm. V každém centru jsou vibrace všech barev, ale jedna dominuje. Velikost a kmitočet vibrací čaker určují množství energie, které je jimi přijímáno.7. hlavních čaker1. KOŘENOVÁ

- barva, která podporuje tuto čakru je červená. Je umístěna mezi řití a pohlavními orgány a otevírá se směrem dolů.
Smyslová funkce: čich
Element: Země
Základní princip: tělesná vůle být.
Tato čakra v našem těle působí na nadledvinky, to je žláza, která při svém oslabení dokáže vyvolat v člověku velký strach a obavy. Čakra ovládá všechno, co je pevné - naši kostru, zuby, nehty, tlusté střevo, konečník, prostatu, tvorbu krve.


2. SAKRÁLNÍ

- barva, která podporuje tuto čakru je oranžová. Je umístěna nad pohlavními orgány a otevírá se směrem dopředu.
Smyslová funkce: chuť
Element : voda
Základní princip: tvořivé rozmnožování bytí
Ze žláz působí na vaječníky a varlata, rozvíjí naši sexualitu a rozmnožovací procesy.V našem těle ovládá rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, veškeré tekutiny v těle.


3. SOLÁR PLEXUS

- barva podporující čakru, je žlutá. Je umístěna asi 1 prsty nad pupkem a otevírá se směrem dopředu.
Smyslová funkce: zrak
Element : oheň
Základní princip: utváření bytí
Ze žláz působí na slinivku břišní (játra). V našem těle ovládá: dutinu břišní, trávicí systém, žaludek, játra, slezinu, žlučník, vegetativní nervový systém, svaly.


4. SRDEČNÍ

- barva podporující - zelená s menším množstvím růžové. Je umístěna uprostřed prsou ve výši srdce , otevírá se směrem dopředu.
Smyslová funkce: hmat
Element : vzduch
Základní princip: odevzdanost
Ze žláz působí na brzlík. V těle ovládá srdce, horní část zad s hrudníkem a hrudní dutinou, spodní část plic, krev a krevní oběh, kůži5. KRČNÍ

- podporující barva bleděmodrá. Je umístěna mezi krční jamkou a ohryzkem, otevírá se směrem dopředu.
Smyslová funkce: sluch
Element : éter
Základní princip: rezonance s Bytím
Ze žláz působí na štítnou žlázu. V těle ovládá plíce , průdušky, hrtan, hlasivky, hrdlo, šíji, čelist, uši,hltan, paže.
6. TŘETÍ OKO

- podporující barva tmavě modrá. Je umístěna uprostřed čela jeden prst nad kořenem nosu, otevírá se dopředu.
Smyslová funkce: všechny smysly
Základní princip: poznání bytí
Ze žláz působí na podvěsek mozkový. Ovládá uši, nos, oči, obličej, malý mozek a centrální nervový systém.
7. KORUNNÍ

- podporující barva je fialová . Je umístěna nahoře uprostřed nad temenem naší hlavy, otevírá se nahoru.
Základní princip: čiré bytí
Ze žláz působí na šišinku mozkovou. Ovládá velký mozek a lebku.Pokud se chcete více seznámit s meditací, můžete se zúčastnit meditačních večerů pořádaných na adrese : Čas pro tebe, Žižkova 309/12, České Budějovice. Jeden večer v měsíci. Více neleznete v sekci akce nebo na stránkách www.casprotebe.cz v sekci akce nebo kalendář akcí.